Vidám az élet a konyhánkban!
Álomotthonunk megvalósítása kapcsán talán érezzük, hogy nem egy egyszerű folyamatról van szó, de sok esetben a részletek jelentik a teljes útvesztőt számunkra, ez az érzés pedig konyhánk tervezésekor csúcsosodhat ki a leginkább. Jó hír azonban, hogy ahogy minden labirintusból van kivezető út, úgy a részletek is képesek idővel és alapos végig gondolással egy egésszé összeállni, s így a konyhánkban a főzés, örömmé válni. Bevallom, ha azt kérdeznék, hogy mit szeretek legjobban tervezni, talán épp a konyhákra esne a választásom, ahol a funkciók és a látvány összeolvasztása mellett a teljes térkompozícióra is figyelni kell még úgy is, ha az ügyféltől épp egy A4-es listát kapunk a szükséges preferenciákról. :-)
Funkciók és sorrend
Azt nyugodtan leszögezhetjük, hogy napjainkban nincs konyha a mosogatógép, mosogató, főzőlap, sütő, mikro, hűtő és az elegendő tárolófelület nélkül, amelyek sorrendjét a könnyű használhatóság és a minél több munkapult határozza meg. Ennek érdekében - szinte unalomig ismételgetjük - optimális, ha a mosogatógép a mosogató közelében van, míg a főzőlap mindkét oldalára hagyjunk elegendő helyet arra, hogy az átforrósodott lábost könnyen félre tolhassuk. Bevallom, hogy ahol a tér engedi, ott kifejezetten szeretem, ha a hűtő - sütő/mikro és tárolószekrények egy tömböt alkotva pihennek a konyha egyik oldalában, hogy aztán a helyiség többi falát ne kelljen felső szekrényekkel telezsúfolva megfojtani konyhánkat a levegőtől és tértől.
Sajnos, sok esetben szomorúan tapasztalom, hogy ugyan figyelünk már arra, hogy a konyhába is elegendő természetes fény jusson be, de az ablakokat vagy rossz helyre tesszük, megszabva ezáltal a főzőlap/szagelszívó helyét, vagy azok parapetmagasságát olyan magasságban (90 cm) határozzuk meg, ahova a konyhapult ugyan elfér, de a mosogató csaptelepe már kevésbé.
Anyagválasztások
S ha az elrendezéssel végeztünk is, belebotlunk az anyagok összeillesztésébe, ami akár még egy szekrény méretét is képes befolyásolni, csak hogy a kompozíciónk ne boruljon. Itt "csak" a fal színének, a padló és a fal burkolatának, valamint a konyhaszekrényünk anyagának és munkapultjának kell egységes, de mégis egyedi megjelenést biztosítanunk úgy, hogy főleg a nappalival összenyitott konyhák esetén, a teljes tér világába finoman illeszkedjen.
Elektromos terv
S, ha azt hittük, hogy a tervezési folyamat az anyagok kiválasztásával végetért, akkor az elektromos tervezésről lehet, hogy megfeledkeztünk! Ha eddig eljutottunk, akkor már szerencsés helyzetben vagyunk, mert a technológiai sorrend már ad egyfajta elektromos tervet is, amit a pulton elhelyezett dugaljakkal, kapcsolókkal, s az optimális világításhoz szükséges elegendő lámpakiállásokkal kell csak kiegészítenünk!
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a VIZSUart Facebook csoportjához ITT, ahol a legfrissebb tartalmak is eljuthatnak Hozzád! :-)
Tervezés: VIZSUart (néhány konyha esetében)
Fotók: Jurassza Zsófia (néhány kép esetében)